5 let v blátě! Gladiator Race oslavil výročí v Holicích

25 Čvn 5 let v blátě! Gladiator Race oslavil výročí v Holicích

Milovníci bahna si dali opět po roce dostaveníčko na Gladiator Race v Holicích, konkrétně v Poběžovicích u Holic. Vše začalo již tradičním nočním závodem na cca 3,5 kilometru. V tomto prologu soutěžního víkendu okusilo holické bahno, které údajně podle legend požírá boty, téměř 300 závodníků. Trať otestována, účastníci zabahněni, hlavní event mohl začít. V sobotu se na trať postavila hned tisícovka natěšených gladiátorů a gladiátorek. V neděli již byla účast slabší nicméně cca 550 závodníků by mohl Gladiator Race závidět kdejaký pouťák. Doplnilo ji téměř 600 gladiátorčat, pro které byl připraven parádní dětský závod. Novinkou byla kategorie FAMILY, ve které se závodu mohly účastnit děti i v doprovodu se svými rodiči bez omezení věku. Těmto dětem ale nebyl měřen čas. V této kategorii si trať užilo 60 startujících.

Samotný hlavní závod, který se tedy konal ve dvou dějstvích, byl na dnešní OCR poměry poměrně krátký, nicméně na 6km trati bylo pro účastníky připraveno 25 překážek, mezi kterými dominovaly staré i nové záludnosti od shybuj.cz, které patří k tomu nejlepšímu a nejoriginálnějšímu, co tato série nabízí. Hned na úvod potrápil klasický monkey bar s kruhy, kde byl opět zakomponován tzv. „ementál“ (chyt ve tvaru čtverce s dírami na prsty -viz foto), na kterém skončilo mnoho „opičáků.“ Handicap v podobě skákání s nohama sepnutýma gumou však nebyl příliš adekvátní, tudíž neúspěšní závodníci byli rychle zpět v závodě. Mimo klasického hutného bahna, které vcucávalo závodníkům boty, nohy a někdy i celá těla, přidávaly vrásky a handicapy i již zmíněné překážky od shybuj.cz. K již známému visutému žebříku a zavěšené dřevěné traverze, po které musí člověk přeskákat jen za pomocí úzkého úchopu, si pořadatelé připravili i další vychytávky. Tou první byl upgrade dřevěné traverzy, která byla vyšperkována mezerami mezi úchytovou plochou a různou výškou chytů. Druhá novinka místo síly úchopu prověřila stabilitu. Na dřevěném prkně byly postupně umístěny pohyblivé dřevěné segmenty a posléze fixní tenké kolíky, po kterých musel závodník přejít bez pádu na druhou stranu. Tuto originální a zajímavou překážku si navíc mohli účastníci vyzkoušet i ve festival aréně. Na trati nechyběl ani v OCR světě stále více oblíbený weaver alias po gladiátorsku překážka Corny, cílová vlna nebo populární kolíky, kde byl konečně pořádný spravedlivý handicap v podobě opravdu dlouhých raků. Upgrade nastal i u AIX lezecké stěny, kterou organizátoři pojali více na stabilitu, když vrchní řadu chytů posunuli o několik desítek centimetrů níže. Zajímavá změna, která celou stěnu oživila a dle mého názoru i ztížila. Poslední novinkou na trati byl přeběh po plovoucích pontonech přes místní kačák, kde bylo k vidění mnoho pozoruhodných technik a pádů.

Trať byla i přes svoji kratší metráž příjemně vlnitá a pestrá. Závodníci si užili hodně bahna, krátkých, ale intenzivních seběhů a výběhů, došlo i na ochlazení v místních lesících či osvěžení v přilehlých vodních dílech. Závod se i díky pěknému počasí povedl, Gladiator Race ukázal progres a připravil závodníkům opět originální trať s několika novinkami či upgrady stávajících překážek, a potvrdil tak rostoucí kvalitu této série.

K pozitivům celé série Gladiator Race patří určitě zajímavé různorodé lokace, stejně tak i originální medaile, které si závodník může pospojovat do finální velké Triumphalis medaile. Na každý závod se organizátoři snaží připravit minimálně dvě nové překážky a neustále pracují i na zlepšování obtížnosti těch stávajících. Celá série se snaží posouvat dále také vznikem nových formátů závodů, i když s některými přišly dříve již konkurenční podniky. Vítané je i velké množství kategorií, které jsou vyhlašovány. Minimálně kategorie MIX se stává čím dál více populární. Na popularitě získává i nově vzniklá kategorie čtyřčlenných týmů.

Jsou zde podle mého názoru ale i dvě malá negativa, která jsou gladiátorům vytýkána a na kterých by bylo dobré zapracovat. Jednak jsou to neadekvátní handicapy, ať už co se týká jejich délky či náročnosti. V Holicích již bylo vidět drobné světlo na konci tunelu v podobě handicapu u kolíků, ale krátké běhy u překážek od shybuj.cz či skákáníčko u monkey baru mnohdy vyjde rychleji než samotné překonání překážky. S tímto nešvarem se však potýkají i jiné závodní série, a dokud pořadatelé nepřipraví opravdu pekelné handicapy, které závodníky zdrží v jejich postupu, tak bude čím dál častější, že půjdou raději na trestný okruh, než aby se na překážce potrápili. Druhá výtka je k absenci trofejí pro závodníky na pódiu. Když člověk vidí, kolik originality vloží autoři závodu do překážek, PR či závodních brožur, je trošku smutné, když pak neocení nejlepší závodníky alespoň malou plaketou či drobnou trofejí na památku. Půllitry na nočním závodě neberu úplně jako plnohodnotnou trofej.

Gladiator Race vstupuje do další „pětiletky“ a dle vyjádření pořadatelů se můžeme těšit na nové výzvy a projekty. Tím prvním, který se uskuteční již za několik málo dní, bude GLADIATOR RACE CHALLENGE, unikátní sprint na 100 m se 7 překážkami ve skicrosovém modelu, kdy proti sobě na startu budou stát 4 závodníci a pouze 2 postoupí do dalšího kola. Tento závod se uskuteční 29. a 30. června před OC FUTURUM v Hradci Králové.

Nejrychlejším závodníkem celého víkendu se stal Marek Kadrmas z OCRA CZ Teamu, se kterým vám přinášíme krátký rozhovor na konci článku. Mezi ženami dominovala Stanislava Babušková z #GLADIATORRACETEAM.

VÝSLEDKY

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ

GLADIATOR RACE NIGHT 3 km

MUŽI DO 39 LET

Novák Lukáš (SWEEP OCRA CZ Elite Team)

MUŽI OD 40 LET

Šinkovský Roman (#GLADIATORRACETEAM)

ŽENY DO 39 LET

Veronika Vytinová (SWEEP OCRA CZ Elite Team)

ŽENY OD  40 LET

Babušková Stanislava (#GLADIATORRACETEAM)

MIX

Soukupová Vendula, Mikšovský Michal (Gladiators)

JUNIOŘI

Stuchlík Jiří (SRTG Kolín)

JUNIORKY

Titěrová Barbora (Barbarien Extreme Team)

 

 

GLADIATOR RACE 6 km SOBOTA

MUŽI DO 39 LET

Kadrmas Marek (OCRA CZ Team)

MUŽI OD 40 LET

Kellner David (#GLADIATORRACETEAM)

ŽENY DO 39 LET

Veselá Petra

ŽENY OD 40 LET

Babušková Stanislava (#GLADIATORRACETEAM)

MIX

Michal Krejčí, Pavla Krejčí (Písečná MIX)

JUNIOŘI

Fulín Štěpán (Koutečtí gladiátoři)

JUNIORKY

Kubasová Leona (TJ Maratonstav Úpice)

 

GLADIATOR RACE 6 km NEDĚLE

MUŽI DO 39 LET

Maliha Roman

MUŽI OD 40 LET

Kellner David (#GLADIATORRACETEAM)

ŽENY DO 39 LET

Jeřábková Petra (Fénix Plzeň)

ŽENY OD 40 LET

Faulová Jana

MIX

Šašek Matěj, Šašková Zuzana (#GLADIATORRACETEAM)

TÝMY

Pavel Svoboda, Jan Šípal, Ondřej Hudeček, Oldřich Merenus (Ti Druzí CZ)

JUNIOŘI

Blažek Ondřej

JUNIORKY

Hynková Veronika (Barbarian extreme team)

 

Nejrychlejším závodníkem víkendu byl mladíček ze stáje OCRA CZ Marek Kadrmas. Co nám k závodu pověděl, se dozvíte níže.

 

Jak Ti chutnalo pověstné holické bahno?

Já osobně moc rád bahno nemám, ale byl jsem rád, že letos byla po posledním bahně voda, takže jsme se krásně umyli.

Proběhlo nějaké hecování s Tvým bratrem o to, komu se povede závod lépe?

Hecování úplně ne, spíš jsme tipovali, kde se na trati potkáme, ale myslím si, že se za chvíli budeme hecovat společně na trati, brácha se s každým závodem viditelně zlepšuje a začíná mu to docela běhat 🙂

Měl jsi před závodem nějaký konkrétní cíl?

Byl jsem si vědom toho, že všechna konkurence bude nejspíš na slovenském Predatoru v Pezinku, a tak jsem si dával za cíl bednu. Před závodem jsem se sice necítil úplně nejlíp, ale Edgar to napravil a při závodě už jsem věděl, že by ta bedna mohla dopadnout. Po dlouhé době se mi běželo opravdu dobře.

Která překážka Tě bavila nejvíce a jaká Ti naopak přišla příliš lehká, případně by si ji příště úplně vynechal?

Z překážek jsem si nejvíce užil ty od shybuj.cz a kolíky. Zároveň i stěnu AIS udělali tentokrát velmi zajímavou. Gladiator Race každým závodem vylepšuje úroveň překážek, ale dle mého pohledu by mohl ještě o pár úrovní navýšit. Např. Monkey business – mohlo by tam být více druhů segmentů (nebo udělat Fast line a Slow line). A co se týče vzdálenosti, tak ta by se taky mohla více natáhnout nebo udělat 2 obtížnosti, aby si mohl každý vybrat. Z překážek bych žádnou nevynechával, kromě bahna, to bych možná trochu omezil, ale bahno ke GR prostě patří. Stačí, když bude po posledním bahně voda, a budu spokojený 😀

Máš pro organizátory Gladiator Race nějaký vzkaz, pochvalu či případně tip pro zlepšení?

Jak už jsem psal výše, GR se každým závodem zlepšuje jak v organizaci, tak v překážkách. Moc se mi líbí nový typ závodu a to GR Challenge. Jen škoda, že se termín závodu kryje s Evropou, tak snad bude ještě příležitost se závodu zúčastnit. Jediné co bych vytknul je krátká vzdálenost. 🙂

 

Jirka Cimler, OCRA CZ

No Comments

Post A Comment