Benjamínek z barbarské rodiny

19 Zář Benjamínek z barbarské rodiny

Je tomu právě měsíc, když píšu tenhle článek, co jsem se dobelhala k občerstvovací stanici na desátém kilometru Army Runu ve Vyškově, shrábla pár výborných pražených cvrčků a zrovna je zapíjela ionťákem, když jsem za sebou uslyšela zběsilé funění, otočila se a uviděla přibíhat dlouhé nohy, dlouhé ruce, které se natahovaly pro povinnou nálož cvrčků a ještě za běhu je házely svému majiteli do úst, zatímco už zase mizel v houští, nechávajíc nás stát s otevřenou pusou, jako kdyby se tudy právě prohnalo tornádo. Byl to Richard Hynek, vycházející hvězda OCR, možná budoucí česká naděje ve světě, který si běžel ze třetí vlny pro svoje první místo. A já si řekla, že je načase o tomhle klukovi zjistit trochu víc.

Richarde, Tvoje jméno začíná být na české OCR scéně čím dál více slyšet, ale stejně se nám představ, kolik Ti je, odkud jsi, co děláš kromě sportu?

Ahoj, jmenuji se Richard Hynek, je mi 18 let, pocházím z Moravan u Pardubic. Momentálně studuji 4. ročník oboru IT-programování a hardware. Od malička rád sportuji a vyzkoušel jsem si mnoho sportů, což mi velmi pomohlo k všestranné kondici. Svůj volný čas většinou trávím se svojí rodinou a přítelkyní, se kterou často jezdíme na túry a na různé výlety.

Jakým sportům ses doposud aktivně věnoval či nadále věnuješ?

Od malička jsem se nejvíce věnoval fotbalu, a to trvalo až do loňského roku. Také jsem hrával hokej, florbal, tenis, chodil běhat a mnoho dalších sportů. Nyní se věnuji pouze OCR.

Jak ses dostal k OCR, který byl Tvůj první závod, jaké jsi z něj měl pocity?

Jednoho dne za mnou přišla mamka, že prý na internetu našla zajímavý běžecký závod. Hned, když jsem to uviděl, tak mi bylo jasné, že tenhle závod prostě poběžím za každou cenu. Byl to Spartan Race Sprint v Liberci 2015. Po závodě jsem byl velmi nadšený, líbilo se mi posouvat své hranice a chtěl jsem v tom pokračovat, což mi vydrželo do teď.

Máš přehled, kolik závodů už jsi absolvoval? Který Tě nejvíc bavil, kterého úspěchu si nejvíc vážíš a který závod byl pro Tebe nejtěžší?

Absolvoval jsem zhruba 25 závodů, nejčastěji závody Predator Race nebo Spartan Race. Nemám určitý závod, který by mě bavil nejvíce, užívám si každý, některé mě baví více a některé méně. Nejvíce mě baví závody, které jsou aspoň 10km+ dlouhé.

Vážím si každého umístění v TOP 10. Nejvíce si cením 1. místa ve smíšené štafetě s Týnkou Hůrkovou a Martinem Turkem na Mistrovství Evropy v OCR v kategorii Open a 1. místa na Predator Race Master Weekendu na Monínci.

Nejvíce jsem se trápil právě na Monínci na trati Masakru, v nohách jsem měl Dril a Brutal ze soboty, a ty 50kg pytle na začátku daly opravdu zabrat 😉

Vzpomněl by sis na nějaký nejhorší a naopak nejlepší zážitek ze závodů?

Nejlepší zážitek byl pro mě ten, když jsem doběhl loni na Brutalu na Klínovci druhý, nemohl jsem tomu uvěřit, jelikož jsem běžel z druhé vlny, nikdy dřív jsem se takhle dobře neumístil a cítil jsem se jako nikdy předtím.

A asi nejhorší zážitek ze závodu byl ten, když jsem na Masakru na Monínci zabrkl o kořen a spadl jsem s 50kg pytlem v půlce cesty, kterou jsem s nim měl urazit. V té chvíli jsem nebyl schopný ho hodit na rameno, jelikož to bylo v poslední čtvrtina trati a já byl velmi vyčerpaný. Musel jsem ho nést v náručí po krátkých úsecích a po doběhnutí jsem se sotva udržel na nohou. Zbytek závodu už bylo jen peklo, které si ani pořádně nepamatuji. 😀

 

Jak vypadají Tvoje tréninky v rámci běžného týdne? Řešíš nějak složení stravy? A co regenerace?

Od listopadu trénuji pod vedením Tomáše Soukupa, který mi sestavuje jídelníček a běžecké tréninky, díky kterým jsem šel velmi výkonnostně nahoru. Trénuji odpoledne po škole, ale pokud vím, že odpoledne nestihnu trénink, nedělá mi problém si přivstat a trénovat ráno. Týdně trénuji zhruba 11 hodin a naběhám okolo 60 km, záleží podle závodů.

Stravu řeším, Tomáš mi také sestavil jídelníček, který se snažím dodržovat. Nic striktního, žádné vážení, jen doporučení, co jíst a kdy.

S regenerací to je trochu horší, ale snažím se co nejméně vynechávat. Nejčastěji chodím do sauny, občas plavat a jednou za měsíc na masáž.

Máš nějaké speciální tréninky kromě běhu?

Žádné speciální tréninky nemám, pouze různé druhy posilování.

Potkalo tě už nějaké zranění?

Musím zaklepat, ale zatím nic vážného, pouze jsem měl 3 měsíce přetížené úpony na noze, což mě omezovalo v běhání, a místo běhání jsem trénoval na kole.

Co je Tvojí nejsilnější stránkou jako závodníka a kde vnímáš případné rezervy?

Moji nejsilnější stránkou je rozhodně běh, který se snažím stále zdokonalovat. Největší rezervy mám v překážkách, za celou dobu jsem nezaběhl jediný závod bez chyb.

Máš nějaké vzory?

Ano, mám. Mým největším vzorem v OCR je Jonathan Albon. Dále je to Michal Rajniak s Peterem Žiškou. Tohle jsou prostě borci, kteří mají neskutečně natrénováno a už dlouho patří a ještě určitě dlouho budou patřit mezi nejlepší elitní běžce v Evropě. Mimo OCR to je Emil Zátopek, který mě motivuje k běhání již odmala.

 

Koho považuješ za svého největšího soupeře na závodech?

Během závodu neřeším „velkého“ či „malého“ soupeře, protože každý, kdo se postaví na start, může předvést luxusní výsledek.

Jaké máš cíle a ambice pro zbytek letošní sezóny a příští rok?

Letos mě čekají už jen dva velké závody, a to jsou dva Beasty (Kubínska hoľa a Liberec), na kterých bych se chtěl umístit v TOP 5. (pozn.red.: Mezitím se ale opět postavil na bednu i na Gladiator Race v Josefově, Beastu na Kubínskej holi se nezúčastnil.)

Pro příští rok bych se určitě chtěl udržet mezi elitou a mít možnost soutěžit o bednu, jet na Mistrovství Evropy v OCR a v Spartan Race, a kdyby se podařilo sehnat nějakého sponzora, tak i na Mistrovství světa.

Ríšovu cestu můžete sledovat na jeho FB profilu a Instagramu, stejně tak jeho tým Barbarian Extreme Team.

Kristína

No Comments

Post A Comment