Česká výprava na MS Spartan Race IV.

30 Zář Česká výprava na MS Spartan Race IV.

Do Squaw Valley, dějiště MS ve Spartan Race, se vydala početná skupina českých závodníků. Další českou bojovnicí, která se do slavné Squaw Valley podívá již podruhé, je Verča Krásná. Verča je trenérkou SRTG Jablonec nad Nisou a její úspěchy v OCR sportu nejsou tedy jen náhodou.

Ahoj Verčo, doufám, že cesta proběhla v pořádku a již si užíváte krásného prostředí u Lake Tahoe v  USA. Zeptám se na začátek trochu více do historie. Kdy jsi se kvalifikovala a kdy vlastně uzrálo rozhodnutí vyrazit znovu na MS Spartan Race? 

Jak píšeš, kvalifikovala jsem se vlastně už loni, ale bohužel jsem si udělala na mistrovství úraz. Když tedy přišla nominace po Jakuzsicích, bylo tak nějak rozhodnuto. Chci si to zkusit znovu, ve zdraví, bez zbytečných zlomenin.

12115711_10205103111682011_1859422138585619271_nPříprava na takový závod je trochu rozdílná od těch řekněme „klasických“? Je tomu tak i u tebe?

Přiznám se, že jsem se hlavně připravovala na Ultra Beast, a k tomu jsem přidávala zátěže, tréninkovou masku atd. tak, abych to měla všechno dohromady. Klasické běhy mě zatím nějak nechytly. Ale snažím pracovat hlavně s vlastní vahou.

Věnovala jsi něčemu speciální pozornost při přípravě?

Asi nejdůležitější pro mě bylo trénovat ve vysokých nadmořských výškách, takže po dohodě s kolegou běžcem jsme sáhli po tréninkové masce. Další, a to se přiznám bylo po loňské zkušenosti s plaváním hodně krušné, začala jsem s otužováním.

Je něco co se ti v přípravě moc nepovedlo, nebo jsi nenatrénovala tak, jak jsi chtěla?

Vždycky si všichni říkáme před závodem, že se necítíme, že jsme tomu nedali to, co jsme původně chtěli, ale tak nějak tajně doufám, že všechna ta dřina se vyplatí a užiju si to.

Kdy jsi dorazila do Tahoe a kde jsi ubytovaná?

Přiletěli jsme vlastně už v pondělí do San Francisca, kde jsme si udělali v úterý výlet po celém městě. Našlapali jsme přes 20km. Tentokrát nám počasí přálo a nafotili jsme neskutečné množství fotek. Ve středu následoval přesun k Lake Tahoe na jeden den a následně jsme se ubytovali v centru pro Spartanské atlety.

Co aklimatizace? Spánek, nadmořská výška únava? Jsi Ok?

Aklimatizace u mě probíhá rychle. Tohle vlastně moc neřeším, a ono vlastně tělo správně začne reagovat až po třech týdnech, pak je teprve 100% aklimatizavané. Takhle jen trochu proženeme krvinky 😂 A spánek? Když se pořádně unavíš, není s tím problém.

Právě nadmořská výška straší hodně atletů. Myslíš, že se to dá zvládnout?

Jasně, že se to dá zvládnout. V tomhle mi opravdu hodně pomohla tréninková maska, ale loni jsem jela prakticky bez přípravy a taky se to dalo. Jde o to nezmatkovat, když se začne trochu motat hlava, dýchat. Pak to všechno jde.

S čím půjdeš do závodu? Máš nějakou taktiku?12088356_10205070653990589_78456992974159235_n

Moje taktika? Toť otázka. Pro mě je to těžký. Strašně ráda bych si to zaběhla na 100%, ale přihlásila jsem se na neděli na Ultra Beast, takže já budu mít sobotu kochací, poznávací. To je pro mě nejdůležitejší, poznat trať a vedět, co mě čeká druhý den. Ale upřímně, strašně se těším. Byli jsme se podívat po místních kopečkách a trať vypadá opravdu lahodně.

Co budeš mít na sobě, až se v sobotu postavíš na start závodu? Řešíš tyhle věci nebo jdeš v tom co máš ozkoušené?

Já poběžím za svou skupinu, za SRTG Jablonec, za mou Ligu Výjimečných neboli Růžovky, takže pro mě je dres jasný. Ale rozhodně bych nešla do něčeho, co není odzkoušené. Na tyhle vzdálenosti není dobré riskovat. Otázkou je trochu teplota, protože hlásí kousek pod nulou, ale on se člověk do těch kopců zahřeje.

Jaké máš od sebe očekávání? Je něco z čeho máš respekt?

Já vlastně vůbec nevím, důležité pro mě dneska je užít si to, protože pokud běžíš a máš z toho dobrý pocit, výsledek se dostaví sám. Respekt mám určitě z plavání, tam jsem loni opravdu bojovala, nikdy nic nebylo tak strašně studené. Další byl bucket, ten byl neskutečně tězký a i vlastně tam jsem si přivodila zranění. Teď to pro mě bude výzva, zvládnout vodu, a donést bucket do cíle bez zlomeného prstu na noze, nebo čehokoli jiného.

A poslední otázka. Multiring nebo ledové koupání?

Voda je opravdu ledová, to můžu potvrdit a navíc nahoře hodně fouká, takže pak musíš hodně zatnout zuby a rozběhnout se. Multiring je tam jiný než u nás, i když teď ve Vechci se to hodně blížilo tomu jak tězké je to v US. Uvidíme co si tentokrát připraví, aby nás zlomili.

Díky moc

Petr

No Comments

Post A Comment