Elita za peníze nebo za výsledky

21 Lis Elita za peníze nebo za výsledky

Elita – když se toto slovo řekne ve sportu, člověk si představí ty nejlepší závodníky. Nejlepší závodníci, kteří startují hned na začátku. Je na ně upřena největší pozornost. Často jsou tváří sponzorů, charitativních organizací nebo samotného závodu. Diváci se chodí dívat, kdo bude tentokrát ten nejrychlejší. Děti k nim vzhlíží a hledají v nich své vzory. Je to ukázka nejlepších z nejlepších.

Členství v této vybrané společnosti je vykoupenou potem, krví, dřinou, odříkáním a obětováním mnoha věcí, aby se mohli postavit na start závodu po boku omezené skupiny lidi, kteří jsou ve svém sportu stejně dobří – nejlepší. Pak zazní startovní povel a každý vyrazí na trať vyhrát, obhájit svou pozici.

Pro každého takového závodníka je jedním z měřítek výkonosti umístění mezi ostatními. Udržení se v elitě popřípadě posouvání vlastních limitů. Své místo na startu si musí zasloužit, nikoliv koupit penězi.

V OCR (obstacle course racing), jak se náš sport ve zkratce označuje, je to až na pár světlých vyjímek jinak. Příslušnost v Elitě si může koupit kdokoliv. Nepřevažuje sportovní hledisko, ale to finanční. Výsledkem je, že na startu stojí výborní závodníci spolu s těmi průměrnými následováni těmi podprůměrnými, kteří dostanou ve výsledném čase desítky minut až hodiny. Často se to označuje jako příplatek za první vlnu. Takzvaní „elitní“ závodníci si koupí start v první vlně, aby měli čistou trať. Pak jsou všude označování jako elitní. Možná tak „elitní“ z finančního hlediska. Pak je tu další alibistický paradox. Organizátoři tvrdí, že jen elitní závodník může něco vyhrát. Ano, to může, ale myslíte, že vyhraje Franta Vomáčka z Kozodírek, co běží ve cvičkách a elitní vlnu si koupil, aby mohl oslnit starostu u nedělního piva v hospodě?

Druhý paradox je ten, že ty nejlepší závodníky příprava na závody stojí mnohem více času, peněz a úsilí než ty ostatní. A ve finále si stejně musí připlatit, aby mohl startovat v první vlně.

Najdou se však i světlé momenty. Například, né-li nejlepší OCR série v Evropě, Toughest má jasně daná pravidla, za jakých okolností se můžeš přihlásit do elitní vlny. Do závodů jako je Mistroství Světa nebo Evropy OCR se musí každý závodník přímo kvalifikovat. Tím si získáte místo na startu buď v elitě, age group nebo journeyman. Spartan Race MS má také kritéria pro start v elitní vlně.

Prvním krokem u nás bude Mistrovství ČR OCR, kde na start do elitní vlny budou pozvání závodníci na základě výkonnosti a výsledků v roce 2016. Pořadí závodníků bude sestaveno podle klíče, který bude použitý pro OCR ligu v roce 2017. Žebříček jako takový, pak bude odrazem a ukázkou výkonosti našich závodníků v následujícím roce.

Samotná podstata je důležitá i pro samotné organizátory. Je otázkou prestiže a reklamy mít na svém podniku zastoupení nejlepších závodníků. Kdo tvrdí opak, ten nemluví pravdu.

Věříme, že tahle „vlaštovka“ v podobě mistrovství ČR a elitních závodníků bude další z krůčků, jak uznat OCR jako regulérní sport.

Petr Vinický

No Comments

Post A Comment