Favorité 1. závodu OCRA poháru – Spartan Sprint Kutná Hora

22 Dub Favorité 1. závodu OCRA poháru – Spartan Sprint Kutná Hora

Už za pár dní startuje Spartan Sprint v Kutné Hoře, závod, který jsme i díky jeho nové a netradiční lokalitě zvolili první zastávkou letošního OCRA poháru. Startovní listina je plná známých jmen, vybrali jsme několik českých závodníků, kteří se budou o prát o ty nejvyšší příčky a pravděpodobně si připíší i nejvíce bodů do začínajícího seriálu, aby nám odpověděli na pár otázek ohledně blížícího se závodu a nové sezony obecně.

 

MP = Michal Pavlík TT = Tomáš Tvrdík  PH = Pavel Hrdina  RH = Richard Hynek    JV = Jiří Vacík        PD = Petr Dorňák   DS = Dominik Slováček
      

1) Jak se těšíš na Sprint v Kutné Hoře? Je to pro Tebe otevření hlavní sezóny?

MP: Na domácí závod se moc těším. Hlavně na kamarády ze závodů, kteří přijedou do našeho města. Věřím, že budou nadšení. Hlavní sezonu jsem otevřel už v Bytomi a před čtrnácti dny v Mnichově. U obojího se jednalo o Spartan Sprint.

TT: Na kutnohorského Spartana se samozřejmě těším. Člověku se nepoštěstí závodit ve městě, kde se narodil a žije každý den. Ano dá se říci, že po sérii 3 závodů v březnu a následné pauze je toto zahájení té hlavní sezóny.

PH: Na závod se těším a dá se říci, že je to opravdu moje otevření OCR sezóny. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nejsem trochu nervózní J

RH: Na závod v Kutné Hoře se velmi těším, jelikož to bude nová lokalita a zároveň to bude můj první OCR závod za poslední půlrok, kterým bych chtěl otevřít svoji hlavní OCR sezónu 2018.

JV: Sezóna se pro mě otevřela už na Eduardu a teď se zase nějakou dobu nezastaví. Upřímně se do Kutné hory moc netěším, nemám příliš v oblibě městské závody, ale třeba mě závod překvapí.

PD: Závod v Kutné Hoře bude nejspíš hodně specifický, takže jsem samozřejmě v očekávání. Těším se jak na samotný závod, tak i na atmosféru, která bude ve městě určitě fantastická.
Otevření sezóny to pro mě není, první ostrý start byl pro mě závod SR v polském městě Bytom.

DS: Na Sprint se hodně těším, bude tam dost závodníků a určitě to bude stát za to. Pro mě sezóna už začala zimními závody, ale určitě je to takové to jarní zahájení.

2) Proč ses rozhodl pro účast právě na závodu v Kutné Hoře?

MP: Doma je povinnost běžet. Obzvlášť, když jsem pomáhal s organizací a stál jsem hodně o to, aby se v našem městě běželo.

TT: Spartanske Sprinty běhám rád a přeci si nemohu nechat ujít závod na domácí půdě 🙂

PH: Kutná Hora byla jasná volba vzhledem k tomu, že je součástí OCRA poháru, a ten bych rád letos absolvoval celý. Přiznávám, že jinak bych asi v závodě nestartoval.

RH: Pro závodění v Kutné Hoře jsem se rozhodl z více faktorů. Prvním z nich je OCRA pohár, kterého bych se velmi rád účastnil od samého začátku. Dalšími faktory jsou nové místo konání a porovnání svých sil s těmi nejlepšími, kteří se na tento závod chystají.

JV: Asi převážně kvůli poháru.

PD: Účast v Kutné Hoře mě láká hlavně díky netypické lokalitě pro SR, ale hlavně proto, že momentálně žiju v Praze a mám to relativně kousek.

DS: Je to domácí závod a organizátoři určitě dělají vše pro to, aby to stálo za to, takže tam nesmím chybět.

3) Jedná se o první závod OCRA poháru. Plánuješ odjet celý seriál? 

MP: Prioritně jsem si kalendář poskládal ze závodů Spartan Race, takže celý seriál určitě neodjedu, ale kdo ví, třeba se ještě na nějakém závodu z poháru objevím.

TT: OCRA pohár mám v plánu, nevím, zda zvládnu všechny závody, ale rád bych jich zvládl alespoň tolik, abych mohl bojovat o dobré celkové umístění.

PH: Seriál bych odjel rád celý, ale bude záležet hlavně na mém zdraví. Je dobře, že takový seriál vznikl, a mně dost usnadnil výběr závodů pro sezónu.

RH: Ano, mám v plánu odjet celý seriál OCRA poháru.

JV: Pokusím se o to. Uvidíme, jak se bude vyvíjet forma a hlavně chuť.

PD: OCRA pohár zatím nemám v plánu odjet. Mám naplánované spíše závody SR, ale třeba se v průběhu sezóny na některé závody přihlásím.

DS: Rád bych odjel celý seriál, ale bohužel některé závody se kryjí s jinými a všechny tedy časově nezvládnu.

4) Kdo je podle Tebe největší favorit? 

MP: Pokud otázka směřuje na celý OCRA pohár, tak dobrou formu na začátku sezony prokázal Jiří Vacík, on by ho mohl celkově vyhrát, když zůstane zdravý a bude využívat chyby hlavních rivalů tak, že sám půjde překážky čistě. Co se týká Spartanu v Kutné Hoře, favorizuji duo Peter Žiška – Jakub Haviarik, ale zrovna na Sprintu může uspět hodně kluků. Startovka je pěkně nabitá.

TT: Neznám startovní listinu, ale myslím, že se tam sejde minimálně 5-6 lidí, kteří mají na to vyhrát. Věřím, že jsem jeden z nich.

PH: Jednoznačně Tomáš Tvrdík. Tuším, že letos bude mít výbornou formu.

RH: Toto je velmi těžká otázka, jelikož se v Kutné Hoře utká mnoho výborných závodníků. Je to sprintový závod, kde se každá chyba velmi těžko dohání. Budou rozhodovat hlavně překážky, může se stát opravdu cokoli. Myslím si, že největšími favority budou Peter Žiška s Kubou Haviarikem. Pokud byla tato otázka myšlena k OCRA poháru, tak to budou Jirka Vacík s Tomášem Tvrdíkem, pokud mají v plánu běžet tuto sérii.

JV: Momentálně ani pořádně nevím, kdo tam všechno bude startovat, tak nechci na někoho zapomenout.

PD: Na tomto závodu je favoritů více, takže se nechám překvapit, jak to dopadne.

DS: Tak určitě Tomáš Tvrdík, který je první v pořadí celé české OCR ligy.

5) Z čeho na trati máš největší respekt? 

MP: Pro mě jsou letos klíčové tři překážky. Kladina, kterou většinou série angličákovacích překážek začíná a je důležité ji zvládnout. Pro psychiku. Druhou je slackline, myslím ta delší. Pokud ji závodník zvládne přejít, má obrovskou výhodu před ostatními. Té se v tréninku věnuji nejvíce. A třetí je oštěp. Ten je pokaždé vabank. 🙂

TT: Největší respekt mám ze soupeřů a z vlastní chyby. Nerad bych ztratil šanci bojovat o vítězství hloupou chybou na překážce.

PH: Obvykle z překážek, které jsem už někdy nezdolal. Taky z těch, které jsem ještě nevyzkoušel (a těch je dost).

RH: Největší respekt mám rozhodně z překážek, ve kterých mám stále slabiny. Spear throw je pro mě jednoznačně nejobávanější překážka.

JV: Jako vždy z běhu. Bude to podle mě jednoduchý terén, kde je většina lidí silná. Ale třeba mě profil překvapí a bude to nakonec lepší. Opravdu nevím. Jen doufám, že to nebude městský běh.

PD: Co se týká překážek, tak rozhodně respekt mám jako vždy z oštěpu, jelikož na Sprintu je to velice důležitá překážka. A dále si myslím, že bude nasazené vysoké běžecké tempo, takže bude těžké vůbec udržet krok.

DS: Ze zranění, protože zdraví máme jen jedno.

6) Jaká byla Tvoje zimní příprava, na co ses zaměřil? Byly nějaké slabiny z loňska, které jsi chtěl přes zimu zlepšit?

MP: Zimní příprava se naštěstí povedla. Díky zdraví jsem odtrénoval vše, co mi trenér naordinoval. Celkově se stále zaměřuji na zlepšení obecné vytrvalosti a rychlosti. Navíc jsem se hodně zaměřil na sílu a stabilitu. Slabiny mám v nošení břemen, takže jsem pořídil kýbl, naplnil štěrkem a šel se týrat. 🙂

TT: Zimní příprava proběhla bez problémů, bez nemoci. Asi jsem se nezaměřoval na jednu konkrétní věc, ale snažil jsem se zlepšit ve všech aspektech: vytrvalosti, síle i technice.

PH: V zimě jsem dost běžkoval a běhal. Trénoval jsem úchop, párkrát jsem byl na lezecké stěně a cvičil s vlastním tělem. Slabin z loňska bylo dost, málo závodů, málo zkušeností, slabší horní polovina těla a určitě by se toho našlo ještě víc.

RH: Zimní příprava byla daleko větší a drsnější než minulý rok. Zaměřil jsem se hlavně na běžecké tréninky. Největší slabinu stále vidím v překážkách, které jsem se ale přes zimu snažil taky pořádně potrénovat.

JV: Slabin je a bude vždycky dost, ale přes zimu jsem se zaměřil na běh. Snažil jsem se více naběhávat kilometry, abych trochu moji hlavní slabinu zmenšil.

PD: Slabiny samozřejmě jsou, ale úplně detailně jsem se na ně nezaměřoval. Rozhodně jsem chtěl přes zimu více trávit čas na horách, kde to mám nejraději, ale bylo toho méně, než jsem měl v plánu.

DS: Zaměřil jsem se více na překážky a běh v kopcích. Slabiny určitě byly, ale nejde vše spravit za jednu zimu, takže na těch se stále pracuje i v průběhu sezóny.

7) Jaké jsou Tvoje cíle pro letošní sezónu?

MP: Mým hlavním cílem je uspět na ME a MS v trifectě Spartan Race v kategorii Age Group. Uspět u mě neznamená nějaké pořadí. Odvíjí se od pocitu v cíli a počtu trestů. Změnil jsem trochu myšlení před závody. Nedávám si cíle jako umístění, ale chci v každém závodě běžet maximum, neudělat chybu na překážce, a když bude štěstí, tak se třeba nějaké lepší umístění dostaví. Ale třeba za bednu v Age Group v Kutné Hoře bych se vůbec nezlobil. 😀

TT: Mé cíle jsou obhajoba z loňska dobytých met a zlepšení na obou evropských i světových šampionátech. Taky bych zase rád vyzkoušel něco nového, třeba Toughest 🙂

PH: OCRA pohár, ME a MS v OCR, MČR v OCR a pak uvidím, jak mě bude bavit Spartan Race J

RH: Pro letošní sezónu se chci zaměřit na seriál OCRA poháru, ME OCR v Dánsku a MČR. A pokud by se mi podařilo sehnat sponzora, velmi rád bych se zúčastnil ME ve Francii nebo MS OCR v Londýně, případně MS Spartan Race.

JV: Mým hlavním cílem, jako i v loňském roce, je být natolik dobrý, abych se mohl dostat do štafet/týmů na mezinárodních závodech a plnohodnotně reprezentovat. Zatím mi to nebylo souzeno.

PD: Cílem je zúčastnit se více závodů oproti minulé sezóně, a jelikož jsem běhal pouze SR, tak bych se chtěl taky zúčastnit jiných typů závodů.

DS: Snažit se dosáhnout co nejlepších výsledků, a to hlavně na ME ve Spartan Race, které se koná ve Francii, a určitě i u nás na MČR v OCR.

Brzy se podíváme také na ženské favoritky, tak nás sledujte!

 

Kristína Málková, OCRA TEAM

No Comments

Post A Comment