Hard Dog Race – Opatov u Svitav

24 Zář Hard Dog Race – Opatov u Svitav

Šest nohou, dvě srdce, jedna hrdost – to je motto závodu Hard Dog Race, jehož 2. ročník se konal 14. 9. v motokrosovém areálu v Opatově u Svitav. Tento překážkový závod má 3 úrovně – Base, Wild a Brutal, lišící se délkou trasy a počtem překážek. Naprosto výjimečný je však tím, že se jej účastní šestinohé týmy, tedy psovodi se svými psy.

Jakožto naprostí začátečníci, závody zcela nepolíbení, jsme zvolili variantu Base. Na přibližně 6 km dlouhé trati na závodní týmy čeká 16 přírodních či uměle vytvořených překážek. Část závodu se odehrává přímo na motokrosové dráze, což samo o sobě zajišťuje jeho náročnost a tím i přitažlivost pro diváky.

S přípravou překážek si pořadatelé dali opravdu záležet a závodníky příliš nešetřili. Mezi nejoblíbenější překážky patřily vodní příkopy, ty méně oblíbené spočívaly v podlézání různých překážek, plazení se blátem či prolézání látkovým tunelem. Některé překážky jsou náročnější pro psovody, jiné zase pro jejich čtyřnohé parťáky. V případě, že je některá z překážek nad jejich síly, čeká na psovoda penalizace v podobě 30, 50 nebo 70 dřepů.

HDR je zkouškou fyzické zdatnosti, ale také souhry psa a jeho člověka. Vzhledem k jeho charakteru není snadné se na něj stoprocentně připravit. My jsme se v rámci přípravy zaměřili především na společný běh. Pes musí být v průběhu celého závodu na vodítku, připnutý k běžeckému opasku psovoda. V ideálním případě po celou dobu závodu psovoda táhne a tím mu značně pomáhá. Vzhledem k profilu a charakteru trati je vhodné trénovat nejen běh do kopce, ale také seběhy.

Další věcí, na kterou jsem se v tréninku zaměřila, byly dřepy pro případ, že bychom byli penalizováni. Naštěstí se nám podařilo zdolat všechny překážky a závodem projít bez jediného trestného dřepu.

Hard Dog Race Base je závod plný bláta, vody a písku. Je ale hlavně takovým, jakým si ho uděláte. Trať Base můžete zdolat za 30 minut, ale i třeba za 2,5 h. Můžete závodit, nebo si to prostě jenom užít. Atmosféra je naprosto jedinečná. V tomto závdě si závodníci pomáhají a vzájemně se povzbuzují. Tento závod je oslavou souhry člověka se psem a každý, kdo jej dokončí, je hrdinou.

Text: Vanda Šimkovská

No Comments

Post A Comment