Mistrovství světa Spartan Race Trifecta – Sparta, Řecko

18 Lis Mistrovství světa Spartan Race Trifecta – Sparta, Řecko

Sparta je město s unikátní světově proslulou historií. Dnes je schováno pod relativně nově vystavěným moderním městem, které bylo na popud krále Otty I. vystavěno v roce 1834. Bájná historie Sparty sahá až do období legend o Menealovi a krásné Heleně.

Historické záznamy jsou ale až od roku 950 před naším letopočtem, kdy město obývali Dórové. Spartu tehdy vedli v duchu velmi přísné vojenské morálky a tuhé výchovy mládeže, která měla zásadní vliv na proslulé udatnosti a statečnosti spartských mužů, zejména ve válečných taženích.

A na tomto bájném místě se o víkendu 2.11. – 3.11.2019 konalo Mistrovství světa Spartan Race v Trifectě. Jednalo se o celovíkendové závodění složené ze tří úrovní spartanských závodů (Sprint Super a Beast) a výsledné umístění v šampionátu bylo počítáno dle součtu časů za všechny tři tyto závody.

Z České republiky se všech tří závodů účastnila Lenka Butorová, která se s námi podělila o dojmy a zážitky z tohoto, rouškou tajemství, zahaleného místa.

„Když jsem se na šampionát registrovala, zvažovala jsem, zda startovat v Age group (soupeříte se stejně starými závodnicemi, v mém případě kat. 35-39 let) nebo se nebojácně postavit nejvyšší výzvě a startovat po boku elitních, mnohdy profi závodnic světa. Volba padla na Elite!

V páteční podvečer se v centru Sparty konalo slavnostní zahájení a poté následoval průvod národů – Flag parade. Česká výprava měla kolem 40 účastníků a celý průvod znělo „kdo neskáče není Čech!!“ Už jen toto ve mně zanechalo naprosto nepopsatelný dojem, ta atmosféra se nedá popsat, ta se musí zažít.

V sobotu ráno jsem nastoupila na první závod – Super. Čekalo nás 15,5 km, přes 24 překážek a nastoupených 370 metrů. Samotný start závodu byl velmi originální – doprovázeli nás dobově odění Spartanští bojovníci a 500 metrů se šlo za rytmického zvuku bubnů. Start a začíná boj! Tempo je velice rychlé, sluníčko nám praží do zad, řítíme se olivovníkovými alejemi, zdoláváme překážky…..Jedinou nepokořenou překážkou, za kterou dělám trestných 30 angličáků, je oštěp.  Cílových 500 metrů vedlo ulicemi Sparty a za povzbuzování kolemjdoucích a vytrvalých fanoušků se pod palmami řítím přes překážky do cíle.

Zkontrolovat výsledky a 19. místo. Super, krása, nádhera. Chtěla jsem top 20 a zadařilo se. Vydechnout a za 2 hodiny na start Sprintu – 7,3 km, 80 m up, 15 překážek. Na tomto krátkém závodě bylo tempo „rychle a zběsile“. Opět chybuji na oštěpu, je mi nějakým způsobem souzený, a celá uřícená se do cíle přiřítím až na 26.místě. Tak to se nepovedlo……No nic, zítra budu muset zabrat.

Neděle – čeká nás nejdelší a nejtěžší závod – Beast – 25,5 km, přes 30 překážek, 620 m up. Ač značně „polámaná“, po sobotním zápolení se mi překvapivě běží skvěle. Trať si užívám. Na vrcholcích se stíhám i kochat J a rozhodně to není provokace. Čekají nás těžká břemena, řetězy, pytle, náročné výběhy a seběhy, nové ručkovací překážky, trestné angličáky za chyby…bylo to náročné, vyčerpávající, ale dala jsem do toho všechno a doslova padám po 3:14 h v cíli!! Mám to za sebou!! Netrpělivě čekám na součty časů a celkové umístění.  A je to tam! Hurááá, je to tam!!!! Vysněná top 20 je doma. Jsem 20. žena světa a může se slavit! Koukám také na výsledky Age kategorie, kterou jsem prvně zvažovala a vyhrála bych s hodinovým náskokem. Ano, mohla jsem si užít chvilky slávy na „bedně“, ale je potřeba si dávat vysoké cíle, které nás můžou nějakým způsobem posunout dál a já jsem ráda za zkušenost startovat v elitní kategorii. A jsem hrdá, že Mistrem světa je Čech Richard Hynek a s dojetím jsem poslouchala českou hymnu při závěrečném ceremoniálu. Tímto bych také ráda poděkovala f. Tubotech, s.r.o. a MČ Nový Lískovec za jejich podporu.“

No Comments

Post A Comment