Mužské finále – OCR sportovec roku

16 Srp Mužské finále – OCR sportovec roku

Také tušíte, jak dopadla mužská část ankety? Pojďme se podívat na tři nejlepší, kteří od vás dostali nejvíce hlasů.

Počet hlasů vítěze nepřekročil 100, ale i tak to je obdivuhodné číslo, protože náskok před druhým je celých 24 hlasů. Nutno podotknout, že kdyby se vybíral vítěz podle toho, kolik kdo dostal hlasů v 1. až 3. volbě, tak by Jirka vyhrál v každé z nich. První 3 závodníci získali dohromady 38% všech vašich hlasů. To je úžasný výsledek. Rozestupy na druhém a třetím místě už nejsou tak značné, jako tomu bylo u dámské kategorie, kdy první 3 byly o parník vpředu. Pro neznalé může být překvapením Tomáš Satinský, ale pro zasvěcené to zas tak velké překvapení není. Tomáš neprohrál v roce 2016 s žádným jiným Čechem na závodě SR. Už dost řečí okolo a pojďme rovnou na borce, kteří jsou na místech nejvyšších.

3. místo – TOMÁŠ SATINSKÝ

Tomáš je tak trochu tajemnou osobností na poli OCR. Příliš často ho na závodech nevidíme, oproti třeba jiným klukům, ale když už se tam objeví, jeho výsledky rozhodně vidět jsou. Minimálně na závodech Spartan Race patří mezi nejlepší závodníky, pravidelně se pohybující na stupínku vítězů. Spousta chlapů by se s ním ráda poměřila i na jiných typech závodů. Příležitost dostali na letošním prvním mistrovství České republiky v OCR, kde Tomáš potvrdil svoji reputaci výborného běžce a dokončil trať jako třetí absolutně nejrychlejší muž. Silné nohy a vztah ke sportu získal deseti lety závodění v cross-country cyklistice (mimochodem stejně jako Tomáš Tvrdík). Když tuhle etapu života v roce 2009 ukončil, na čtyři roky se od sportu odstřihl. Na konci srpna roku 2013 ho zpět do hry navrátila účast na Spartan Race Beast ve Vechci, kde skončil 58. se ztrátou téměř 42 minut na vítěze Petra Žišku. Na následujícím závodě Spartan Race v Liberci 2014 už bral třetí místo v elitní kategorii. Ten rok stál i ve startovním koridoru světového šampionátu Spartan Race ve Vermontu, který dokončil jako 32. muž a 11. ve věkové kategorii. Od roku 2013 má na kontě 33 OCR závodů, z toho 29 spartanů, na bedně stál 20krát. Od letošního roku působí jako člen Sweep OCRA-CZ Elite Team, a my doufáme, že ho s jeho kolegy brzy uvidíme také v nějaké týmovce.

2. místo – JAKUB PODZIMEK

Kuba je jako závodník občas trochu horká hlava. Ale kdo nebyl ve dvaceti letech? Někdy si ho ostatní kluci ze závodního prostředí dobírají, že s blížícím se podzimem se zvyšuje Podzimkova výkonnost. Kuba ale podává výkony hodné elitního závodníka standardně, i proto byl letos naverbován do Army Run Elite Runners. Jeho první OCR závod byl Spartan Race v Liberci v roce 2014, kde hned překvapil třetím místem v Openu a devátým celkově. Tehdy se ještě neznali, ale tady poprvé porazil o jedno místo a 51 vteřin Jirku Vacíka, který ten den běžel taky svůj první závod. Víme minimálně o 55 překážkových závodech, kterých se zúčastnil, ale je velice pravděpodobné, že jsme ani nezvládli všechny zaznamenat. Kuba totiž patří mezi sportovce razící heslo „Nejlepší trénink je závod“, a tak trénuje poctivě. Na bednu si stoupl na OCR akcích nejméně 20krát, ale jak jsme psali, nestíháme, kde všude lítá. Loňská a letošní sezóna jsou pro něj zatím nejúspěšnější. Na letošním mistrovství Evropy skončil na 36. místě celkově a čtvrtý ve věkové kategorii, o náramek nepřišel. V loňském ligovém žebříčku byl druhým nejlepším mužem, a letos? Zatím také druhý! Rozhodně budeme sledovat, kam to tenhle mlaďas ještě dotáhne.

1. místo – JIŘÍ VACÍK

A máme ho tu. Nejpopulárnějšího OCR muže roku 2016. Kluka, který bral překážkové závody od začátku smrtelně vážně, nejen jako příležitost poválet se v louži a vyfotit se u toho, aniž by vás soudilo okolí. Do teď se tým stojící za Predator Race baví nad vzpomínkou, když Jirka přijel na jejich první závod v Oboře v roce 2014, vybíhal z úplně poslední vlny a ptal se, za kolik to má ten nejrychlejší, protože on to přijel vyhrát. A to tam tehdy ani nechtěl jet, ale od té doby o něm začínalo být slyšet, protože kam přijel, tam vyhrál. Přitom mu trvalo rok, než se od prvního Spartan Race v Liberci 2014 odhodlal přihlásit do elitní vlny, protože se necítil dost „elitně“. Snad správně počítám, když řeknu, že od roku 2014 má Jirka za sebou 53 OCR závodů. 28krát stanul na stupínku vítězů a dvakrát se z něj nechal diskvalifikovat, občas vtipně přezdívaný „bramborový král“, na čtvrtém místě skončil pětkrát, málem i na krátké trati mistrovství Evropy, nakonec z toho bylo páté. Nevděčné čtvrté místo si odnesl i z letošního prvního MČR v absolutním pořadí, ve své věkové kategorii se umístil druhý. Na standardním závodu evropského šampionátu dokončil letos jako nejúspěšnější český reprezentant na desáté pozici, z neoficiálního mistrovství ve Frankfurtu si odnesl místo šesté, loni to bylo místo třinácté, oboje rovněž nejlepší české. Sám považuje loňskou sezónu za svoji zatím nejvydařenější, nejlepší formu prý měl na loňském PR na Monínci, kde se naháněl se slovenskými kamzíky. Na závodech těží především z obratnosti, šikovnosti a síly na překážkách, ale neustále rostoucí konkurence nutí i jeho prošlapat pár běžeckých tenisek. V loňském ligovém žebříčku si udržel první pozici a zatím se o ni úspěšně rve i letos!