OCRA 2.O

26 Srp OCRA 2.O

Vážení přiznivci OCRA CZ,

ráda bych vám jako zakladatelka a oficiální viceprezidentka OCRA CZ oznámila nejen organizační změny, ale změny v budoucím fungování celé asociace. Nutí mě k tomu okolnosti, které se za poslední měsíce kolem OCRA CZ staly, a dění na mistrovství ČR OCR, které proběhlo v Harrachově,  jen potvrdilo mé rozhodnutí.

Když jsme v roce 2014 s Martinem Čížkem zakládali OCRA CZ, byli jsme plni ideálů, a těšili se, že vytvoříme organizaci pro lidi, a tak jsme tuto naši lásku k tomuto sportu promítli i do stanov. Chtěli jsme udělat organizaci, která bude sdružovat všechny závodníky bez rozdílu pohlaví, týmové příslušnosti nebo dokonce výkonnosti. Zamilovali jsme si organizaci dětských závodů a na tom jsme tohle, když se tak zpětně podívám, celé postavili. Ať se to někomu líbí nebo ne, zorganizovali jsme v ČR historicky úplně první Spartan Race pro děti, i když z dnešního pohledu to bylo fakt dost punkové. Ale polívčička od babičky za kačku a bufet U vyžranýho Spartana byly tehdy fakt nezapomenutelné.

Jak šel čas, zjistili jsme, že na všechno sami nestačíme, a přizvali jsme Petra Vinického. Tehdy velmi nadějného závodníka a kluka, který stejně jako my, měl OCR v srdci. Byli jsme přesvědčeni, že on je ten, který dokáže strhnout davy a prorážet zdi. A v první chvíli se zdálo, že to byla naše výhra.

Budu zcela upřímná, když řeknu, že Petr Vinický společně s Kris Málkovou udělali za 2 roky v OCRA CZ dost práce a já jim ji nehodlám upírat. Ale nikdy ani jeden z nich nebyli právoplátnými členy asociace, i když myšlenka, aby se jimi stali,  tu byla. Zmiňuji to zde pro případ budoucích nesrovnalostí, které samozřejmě mohou nastat i v kontaktu směrem k  partnerům OCRA.

Bohužel s rozvojem tohoto sportu přišla i éra elitních závodníků, mezi které Petr patří. Chápu celou myšlenku podporovat jako asociace elitní závodníky a v podstatě s ní i souhlasím. Ale ne v té podobě, v jaké byla v posledních měsících na stránkách OCRA CZ prezentována. Z mého pohledu se myšlenka podporovat všechny závodníky naprosto vytratila a začala se z toho klubat asociace elitářů.

Dost dlouho jsem celou situaci sledovala a věřila, že se z ní dokážeme vymotat. Marně. Nechtěla jsem původně zasahovat do věcí, které mi jako ex-závodníkovi nepřísluší, nakolik jsem si myslela, že do aktuálního dění v OCR nemám plný vhled. Dnes si myslím, že to byla z  chyba.

Poslední rok jsme se dostali do situace, kdy jsme jako tým OCRA rozhodně nefungovali, a myslím, že to bylo dost znát. Na základě několika zpráv od vás závodníků jsem začala zase sledovat dění o něco pečlivěji. Začala jsem se pomalu ptát a vyzvídat u závodníků, co jim u asociace chybí. A zjistila jsem, že to není jen o slevách, ale že potřebují hlavně informace a pomoc tam, kde si sami nevědí rady. Že ne každý je schopný si přeložit podmínky u zahraničních závodů a že ne každý chce trávit čas vyhledáváním vhodných pojistek. Že milují své OCR elitní hrdiny, ale že se chtějí srovnávat s těmi obyčejnými. Dokonce jsem šla i za Davidem Kellnerem, kterému jsem se osobně omluvila za dehonestující diskuzi, která se na FB OCRA strhla ohledně jeho vítězství v Age Group v Austrálii. Je toho víc, co mě přivedlo k rozhodnutí, které vám v následujících řádcích sdělím. Jsem připravena nést všechny důsledky a postavit se čelem k chybám, které jsem svou nečinností způsobila. Ale už dál nechci působit v týmu, který místo, aby působil jako jednotící prvek českého OCR sektoru, ho ničí již v základu, a s lidmi, kteří pro své osobní zisky dělají kroky, poškozující jméno OCRA CZ.

Stejně tak bych chtěla veřejně přiznat, že celá akce dospělého MČR v OCR není akcí OCRA CZ, ale je to soukromá aktivita Petra Vinického, kterou díky svému spojení s OCRA CZ mohl takto prezentovat. Proto se nebudu dále vyjadřovat k celé organizaci, která z mého pohledu měla několik trhlin, ač překážky byly na české poměry nadstandardní. Byla bych ráda, pokud by se nám v následujících letech podařilo s Petrem Vinickým dohodnout na spolupráci v rámci mistrovství, pokud budeme vědět, že na něj máme jak finančně, tak i kapacitně. Ale nechci nijak předjímat. Vím, že v tuto chvíli zde budou hrát nějakou dobu hlavně emoce, ale také věřím, že vyhraje rozum. Každopádně představu o tom, jak do MČR zapojit partnery a pořadatele jednotlivých závodů v ČR tak, aby z toho měli víc než jen dobrý pocit z pomoci, máme. Nejdřív ale chceme přemýšlet o tom, jak celou nynější situaci v OCRA CZ stabilizovat a je předčasné vůbec o dalším ročníku, alespoň z naší strany, polemizovat. Nelze stavět dům od střechy, a nejprve musí vzniknout silná OCRA, a teprve ta se pak může stát garantem (spíše nežli přímým pořadatelem) mistrovství ČR.

Zároveň bych ráda oznámila, že veškerá koupě merche a užití ochranné známky OCRA CZ z jiných stran než z oficiálních stránek OCRA CZ, je již v tuto chvíli trestná a že v případě porušení práv k ochranné známce budeme postupovat dle platných českých zákonů.

Nejen z výše uvedených důvodů bych tedy dnes z pozice právoplatného viceprezidenta OCRA CZ oznámila rekonstrukci týmu OCRA, odchod Petra Vinického a Kristýny Málkové, a ustanovení nového týmu ve složení já, Hanka Petruchová a Josef Žižka. Máme za sebou i několik dalších lidí z řad výborných závodníků, kteří s námi budou spolupracovat na pracovní verzi OCRA 2.0, ale rádi bychom je ušetřili diskuzí, které v následujících dnech očekáváme.

Dále, prosím, všechny, kteří nám v této souvislosti budou psát, nebo budou potřebovat vědět jakékoliv informace o strpení. Budeme se snažit odpovídat na všechno, ale v tuto chvíli vůbec netušíme, co tahle zpráva může způsobit.

Vím, že s tímhle rozhodnutím souvisí i to, že se můžeme v mnoha ohledech vrátit o několik kroků zpět, ale věřím, že dokážeme společně s vámi znovu udělat z českého OCR písečku to kamarádské prostředí, které se z něho pomalu vytrácí. Aspoň z pohledu asociace.

Nezačínáme tentokrát na nule, ale naopak začínáme s poměrně slušným kapitálem – ne tedy finančním, ale lidským. Touto cestou bychom rádi oznámili, že jsme se po mé několika měsíční snaze stali součástí sportovního svazu a v této chvíli jsme již poslední krůčky od toho, aby se OCR stalo oficiálně uznaným sportem i v České republice.

Budu tedy moc ráda, pokud nám pomůžete tohle všechno znovu nastartovat a stanete se registrovanými členy OCRA CZ. Pomůžete nám tak sdílet již známou myšlenku #ONLYTHEWEAKCHEAT a  #OCRUNITED nezůstane jen frází na papíře.  V brzké době vám přineseme programové prohlášení nového týmu a informace k registracím.

Děkuju moc všem, kteří dočetli až sem a snad mé rozhodnutí pochopíte. Dále se k této situaci nechci nijak blíže vyjadřovat a ani nebudu. A ač se to v tuto chvíli zdá přitažené za vlasy, upřímně přeji Petrovi a Kris vše dobré a děkuji za práci, kterou udělali.

Veronika Preti
Viceprezidentka OCRA CZ

No Comments

Post A Comment