Predator Race – Master weekend Monínec 2017 & OCR Liga

27 Čvc Predator Race – Master weekend Monínec 2017 & OCR Liga

Konečně přinášíme první aktualizaci ligové tabulky po doplnění bodů ze závodů Predator Race na Monínci. Omlouváme se za zpoždění, pracujeme na tom, abychom zvládali body připisovat průběžně co nejdříve po závodu.

Predator na Monínci byl stejně jako loni první letošní možností kvalifikovat se na mistrovství Evropy, které se konalo o měsíc později. Této příležitosti pochopitelně využila spousta závodníků. Do areálu se sjela většina české, ale i slovenské OCR špičky. Predátoři premiérově servírovali svoji novinku Master Weekend, tedy balíček všech tří úrovní typu Race – krátký Dril, střední Brutal a dlouhý Masakr, který měl své zvláštní medaile i hodnocení. Závodníci Master Weekendu si celkově zaběhli přibližně 42 kilometrů, překonávali více než 75 překážek, a úspěšně ho dokončilo 250 mužů a 72 žen. Tito bojovníci byli rozhodně energicky znevýhodněni oproti závodníkům, kteří se rozhodli pro absolvování pouze jednoho nebo dvou závodů tohoto víkendu, na pořadí ligy se to nicméně překvapivě neodrazilo!

Na sobotním ranním Brutalu exceloval Tomáš Tvrdík, s náskokem jen 2 minuty před Richardem Hynkem a více než 11 minut před třetím Jakubem Podzimkem. Mezi ženami ve startovní listině figurovala fenomenální Zuzka Kocumová, u které se dá při její účasti téměř s jistotou předpokládat, že urve první místo, což se také stalo. Pět minut po Zuzce do cíle přiběhla Slovenka Eszter Hortobágyiová, kterou od třetí Terezy Schejbalové dělilo celých deset minut. Odpoledne se na trati Drilu o bednu porvali opět Jakub Podzimek, druhý Richard Hynek a na třetím místě Ondřej Mazura, všichni tři účastníci Master Weekendu. Ženám Drilu kralovala Eszter, o celých osm minut za ní pak Terka Schejbalová v patách s Verčou Vytinovou.

To nejtěžší čekalo na závodníky v neděli. Přibližně 19 km dlouhá trať Masakru začala velmi netradičně. Všichni vyfasovali ještě před startovní čarou pytle, muži 50kg, ženy 25kg, podmínkou pro Masters bylo překonání úseku sjezdovky s pytlem v časovém limitu 55 minut, jinak byli vyřazeni z hodnocení Master Weekendu. Tato překážka byla zveřejněna až několik dnů před startem a u některých závodníků vyvolala značnou nevoli svojí extrémností. Vyvstala otázka, zda-li to není už moc. V neděli se však ukázalo, že výstup s pytlem v časovém limitu nesplnili pouze 2 závodníci a to jen o jednu a dvě minuty. Nejrychlejším „pytlonosičem“ byl Martin Jabůrek, který to stihl za 16:18.2 a za ženy Zuzka Kocumová s časem 16:33.1.

Po odhození pytlů se konečně všichni mohli pořádně rozeběhnout. Na Masakr si nohy šetřili výborní závodníci OCRA Slovakia Peter Ceniga a Richard Chrappa, kteří svoji formu také náležitě prokázali a brali první a druhé místo, hned za nimi se na bedně opět udržel Richard Hynek. Zuzka Kocumová původně plánovala účast pouze na Brutalu, atmosféra celého víkendu ji však strhla, a tak si nakonec Masakr střihla taky a s neuvěřitelným náskokem více než 23 minut na Petru Veselou nejdelší závod Monínce s přehledem vyhrála, což v bodování ligy způsobilo její skok před Verču Vytinovou na první pozici. Bronzovou pozici Masakru obsadila Magdalena Kolczyn.

V mužské kategorii je celkem zřejmé, kdo stál na bedně i v hodnocení Master Weekendu. Richard Hynek, který zářil celý víkend, nekompromisně vyhrál. Po jeho boku stříbrný Jakub Podzimek a bronzový Ondřej Mazura. V ženské kategorii to již tak očividné nebylo, protože v jednotlivých závodech byly úspěšnější ženy, které nebyly účastnicemi Master Weekendu, ty jim však dýchaly na záda hned pod stupínky vítězů, a nejúspěšnější Master ženou byla Eliška Kollerová, kterou víkend na Monínci v ligové tabulce posunul ze 13. místa rovnou na místo třetí!

Pořadí Predator víkendu na Monínci poměrně silně určovala jedna kontroverzní překážka, kterou asi nikdo nečekal, a to počítání! Trestem za špatné počty i čtyřmístných cifer umístěných na různých částích trati byl návrat na začátek „Rolling stones“, těžkého, strmého, cca 400 metrů dlouhého trailu. Tato překážka byla pro spoustu závodníků likvidační a hlavním důvodem, proč jsme na stupních vítězů například neviděli ani jednou Jiřího Vacíka. Ten si zmiňované Rolling stones za víkend zaběhnul totiž rovnou šestkrát a v celkovém hodnocení Master Weekendu tak skončil na pátém místě. Nicméně i po tomto v jeho očích neúspěšném víkendu si Jirka udržel první místo v lize.

S příštím updatem tabulky se podíváme na dění v Holicích, kam se třetí červnový víkend opět vrátil Gladiator Race a nezklamal jak porcí pořádného bahna, tak inovovanými překážkami.