První dětské mistrovství Evropy OCR v polské Gdyni 28.-30.6.2019

02 Čvc První dětské mistrovství Evropy OCR v polské Gdyni 28.-30.6.2019

Trochu ve stínu standardních závodů na ME OCR v Polsku se odehrával první ročník ME OCR i pro děti. Kategorie KIDS závodů byly rozvrženy do tří skupin, vždy zvlášť pro chlapce a dívky.

  • 4-7 let – okolo 250 m
  • 8-11 let – okolo 600 m
  • 12-15 let – okolo 1,2 km

Trasy byly vystavěny samostatně přímo pro dětský závod, vedle závodu pro dospělé. Protože zatím neexistují pravidla pro nominace na šampionát v dětských závodech, byl pro děti přímo na šampionátu připraven eliminační závod. Každý se mohl přihlásit do maximálně tří eliminačních závodů ve dvou dnech, ze kterých se osm chlapců a dívek v každé kategorii s nejlepším časem nominovalo do finálového běhu (počítal se nejlepší dosažený čas).

Největší zastoupení měli domácí (Polsko), ale konkurence byla opravdu z celé Evropy (Rusko, VB, Španělsko, Francie, Švédsko, Německo, …), z ČR reprezentovalo celkem 7 dětí.

Start probíhal ve vlnách a trasy i překážky byly perfektně značeny a přizpůsobeny dětem. Kromě známých jednodušších překážek typu přelez, podlez, síť, rovnováha atd. nechyběla také složitější překážka typu multiring. I v dětském závodě byl na překážce maršal, který hlídal správné provedení překážky. Bohužel se občas, jak známe i z dětských závodů u nás, nepodařilo vše uhlídat a občas došlo na zmatečné zdolávání. Finální závod už proběhl bezvadně na úrovni evropského šampionátu. To je asi jediná věc, kterou  bych organizátorům vytkl. Kdyby existovala mapa s překážkami před závodem, stejně jako měli dospělí, mohli rodiče, či trenéři, dětem předem vysvětlit, jak zdolat překážku.

Dětská ČR výprava získala tři medaile:
Petr Zelenka 1. místo v KIDS RACE M 8-11 let
Rita Sondová 1. místo v KIDS RACE F 12-15 let
Ondřej Hořejší 3. místo v KIDS RACE M 12-15 let

Bezvadnou atmosféru závodu podpořilo plné nasazení a nadšení i těch nejmenších závodníků. Nejen díky tomu si všichni účastníci odnesli z ME krásné zážitky a nové zkušenosti.

Text: Martin SondaNo Comments

Post A Comment