Spartan Race finišuje přípravy v Kutné Hoře

18 Dub Spartan Race finišuje přípravy v Kutné Hoře

Už za 10 dní přivítá legendární závod Spartan Race nová lokalita – historicky a památkově významné město Kutná Hora. Sprint, nejkratší závod série, bude nabitý více než 20 překážkami a provede vás historickým centrem Kutné Hory, ale i její okolní přírodou. Závod je zároveň první zastávkou OCRA poháru, který jsme pro vás připravili pro tento rok a ve kterém se můžete utkat o prize money a další hodnotné ceny. V neposlední řadě bude kutnohorský Sprint také prvním dílkem do skládačky Evy Lesové, slabozraké běžkyně, jejímž cílem je získat v letošní sezoně Trifectu. Spartan Junior si budou moci užít i ti nejmenší spartánci a na závěr celé akce bude odstartován další Spartan Charity Sprint, z něhož bude výtěžek darován jako pomoc těm, kteří ze zdravotních důvodů sami sportovat nemohou. Malý náhled do příprav závodu jsme získali od ředitele závodu pro ČR Michala Kukoly:

 

Kutná Hora se blíží, jak se těší team organizátorů na první jarní závod?

Celý tým se těší do Kutné Hory – to město je kouzelné a stále nějak nemůžeme uvěřit, že tam budeme pořádat závod.

Pro SR je Kutná Hora nová lokalita, jaká vedla cesta až sem? Co za ní stálo?

Myšlenka se zrodila v hlavě jednoho Spartana (Michala Pavlíka) a mně se od prvního okamžiku Kutná Hora líbila. Po důkladném vysvětlení naší představy všem zastupitelům města jsme společně dospěli k závěru, že to můžeme zrealizovat a začali jsme na tom pracovat.

Jestli se nepletu, tak je to po Praze druhý městský závod na území Čech. V čem vidíte odlišnosti a na druhou stranu výhody oproti závodu v přírodě?

Závod v Kutné Hoře bych nenazýval městským závodem. Startuje se z Palackého náměstí, takže budeme ve městě, ale závodníci budou příjemně překvapeni, jak jsme naplánovali trasu.

Co vám dělalo největší problémy při navrhování trasy a celého závodu?

Pořádat závod v centru města má hodně omezení a jednoduše řečeno je to mnohem organizačně složitější než pořádat závod v přírodě, ale všichni úředníci a zástupci města nám maximálně vycházeli vstříc. Naším cílem bylo co nejméně omezit „chod města“ a proto se věnovalo hodně času dopravnímu projektu + celkové přípravě trasy.

Můžete prozradit, v čem bude trať specifická a na co se mohou závodníci těšit?

Bude to takový mix všeho a věřím, že závodníci budou překvapeni členitostí trasy. Já osobně jsem moc rád, že trasa povede i kolem památek ve městě.

Přijdou i nějaké nové překážky?

Ano budou i nové překážky.

Městské závody začínají být velmi populární. Okolo trati se sejde mnohem víc diváků a vytvoří hezkou atmosféru. Myslíte, že to je také směr, kterým by se OCR mohlo vydat?

Řekl bych, že záleží na druhu závodu. Pro mě Spartan všeobecně patří do přírody, ale závod typu Sprint se hodí i do města a pokud se uskuteční v krásném městě jako je Kutná Hora, tak je to přínosem pro všechny – závodníky, návštěvníky, město a jeho okolí.

V Kutné hoře bude ještě jedna premiéra. A to vůbec první závod českého OCRA poháru. Jak to vnímáte?

Jsme rádi, že to celé začne v Kutné Hoře, protože to místo je magické.

Zejména elitní vlna přivítá zpět závodníky, kteří dříve na SR tolik nejezdili. Očekáváte nějaké souboje o první místa?

Jsme rádi, že se setkáme s některými českými elitními závodníky, kteří na SR přestali jezdit. Je zřejmě pár favoritů, ale na tak krátké trati se může stát cokoliv. Jedna chyba na překážce a dohnat ztrátu bude velice těžké i pro ty nejlepší.

Na úplně opačném konci je start slabozraké Evy Lesové, která by letos v rámci SR chtěla vybojovat Trifectu. Máte přehled, kolik handicapovaných závodníků se už na start SR postavilo?

Dá se říct, že skoro na každém závodě Spartan Race startuje nějaký sportovec s hendikepem a v Kutné Hoře se setkáme ještě minimálně s Martinem Zikmundem, Marošem Kudlíkem a hlavně 20 Spartan Specials (děti s hendikepem), kteří mají svůj speciální závod Spartan Special.

Do zmíněného poháru je zařazena Kutná Hora ale také Kouty. Dvě úplně odlišné lokality. Libí se vám koncept, který právě takto odlišné lokality spojuje v poháru?

Podle mě je velice dobré zařadit odlišné typy lokalit, protože to bude mít jistě vliv na OCRA pohár. Kouty jsou ve světě Spartana považovány za jednu z těch těžších lokalit, tak uvidíme, jak to s pořadím zamíchá

No Comments

Post A Comment