Uzavřeme konečně tu anketu OCR sportovce?

29 Čvc Uzavřeme konečně tu anketu OCR sportovce?

Před Vánoci jsme vám představili složení finálové patnáctky nominovaných do ankety o nejlepšího OCR závodníka roku 2016.

Nápad na vytvoření této ankety měl Petr v hlavě už od loňského léta, ale jak se sám později přiznal, její realizace pro něj byla z časového hlediska větším soustem, než doufal. Mezitím byla vytvořena ligová tabulka, ve které od začátku roku sledujeme úspěšnost těch nejlepších českých závodníků, takže na konci sezóny budeme s určitostí vědět, kdo je skutečně nejlepším OCR závodníkem a závodnicí. Koneckonců podle stejného vzorce jsme nasadili soutěžící už do letošního mistrovství České republiky. Ale anketu jsme vám slíbili, a i když jsme s termínem už dávno za zenitem, pojďme tuhle kapitolu uzavřít pozitivně. Její vyhodnocení můžete brát jako takový žebříček popularity vedle žebříčku výsledkového.

Nejdříve pár čísel pro zajímavost. Finálového hlasování se zúčastnilo celkem 212 lidí, kteří rozdali dohromady 1112 hlasů, 544 pro muže, 568 pro ženy. Vítěz mužské kategorie získal celkem 16 % hlasů a o celých 28 % více, než závodník na druhém místě. Vítězka ženské kategorie obdržela 18 % hlasů a zároveň nejvíce hlasů celkově i s muži. Vítězové obou kategorií vyhráli se suverénním náskokem před ostatními.

Na výsledky se podíváme odzadu a přednost dostane něžnější pohlaví, ale všichni už dávno víme, že ženy a dívky našeho sportu nejsou žádné křehké kopretinky.

15. místo – RENATA JEŽKOVÁ

Renata je stálou členkou známého pražského týmu Spartan Gym. Svůj první OCR závod si odškrtla na Spartan Race v Liberci v roce 2015. Občas ji můžeme vidět v roli volunteera, když se ale rozhodne závodit, umí za to zabrat. V loňském žebříčku podle výsledků skončila na 21. místě. Běhání ji moc nebaví, stejně jako její týmoví kolegové se raději zaměřuje na trénink překážek. Nechybí tedy na žádné Predator Challenge.

14. místo – LENKA VORLOVÁ

Namakanou závodnici Lenku Vorlovou tak často na závodech nevídáme, na druhou stranu kvalita u ní převažuje nad kvantitou, takže když už se postaví do startovního pole, můžeme s ní počítat do TOP 5, nejhůře TOP 10.  V roce 2016 brala například druhé místo na Army Runu ve Vyškově za Petrou Veselou a kvalifikovala se i na loňské mistrovství Evropy. V žebříčku na konci sezóny shodou okolností obsadila také 14. místo.

13. místo – KAROLÍNA PORTELLOVÁ

Karol obráží závody napříč republikou i zahraničím, nejen jako skvělá závodnice, ale často také jako podpora svého týmu Barbarian Extreme Team. Je to taková barbaří máma. Její jméno je často vidět na nejvyšších příčkách nejen ve výsledcích Spartan Race, pravidelně se kvalifikuje, a pokud to situace dovolí, tak i účastní jak mistrovství Evropy, tak i mistrovství světa Spartan Race. V loňském závodním žebříčku skončila na 23. místě.

12. místo – TEREZA SCHEJBALOVÁ

Tahle na první pohled křehká dívka klame tělem. Jakožto reprezentantka ve skoku o tyči má výbornou atletickou průpravu, kterou v závodech rozhodně umí zúročit, její specializací jsou však hlavně překážky, což mimo jiné dokázala i bezkonkurenční výhrou letošní zimní Predator Challenge, a následně byla hlasem lidu zvolena českou vyslankyní na švédský závod Toughest. Terka tento rok válí, kam přijde, tam bere bednu, největším úspěchem je aktuální třetí místo na krátké trati mistrovství Evropy v OCR.

11. místo – KRISTÝNA SOUMAROVÁ

Když se vydáte na téměř jakýkoliv závod u nás, je velice pravděpodobné, že tam na Týnu narazíte, a bude se na vás usmívat buď na trati nebo ve volunteerském trikotu. Jak ji sám prezentuje její tým Diversity Beasts, nejede na kvalitu, ale na kvantitu. V loňském roce se zúčastnila 35 závodů a letos jich má za sebou už minimálně 11, co my víme, a sezóna zdaleka nekončí. Závodění si náležitě užívá a má čas všímat si spousty věcí kolem sebe, o které se pak podělí s ostatními ve svých reportech. Členové Diversity Beasts vynikají svojí týmovou spoluprací.

10. místo – VERONIKA VYTINOVÁ

Verča je jednou ze závodnic, u kterých se zdá, že mají tu bednu snad předem rezervovanou. Jediná ženská členka Sweep OCRA CZ Elite Team má dar od přírody. V roce 2015 se zvedla z gauče, šla běhat a rovnou začala vyhrávat. Tím samozřejmě nechceme říct, že nedře jako kůň. Verča nenechává nic náhodě, a kromě každodenního běhání po horách má u rodičů na zahradě i překážkovou konstrukci. Po Monínci drží v OCR lize druhé místo v ženské kategorii, uvidíme však, jestli se to nezmění po přičtení dalších bodů.

15. místo – ALEŠ VELIČKA

Aleš je nejstarším finalistou ankety, tenhle 44letý ostřílený matador si však se svými mladšími konkurenty nezadá, a troufnu si říct, že většinu z nich předběhne. Je totiž především vynikajícím běžcem, sem tam si ale odskočí na nějaký ten překážkový závod. Heroes Race například vyhrál dva roky po sobě, dokud se tam letos neobjevil Jirka Vacík a nesvedl s ním bitvu o vteřiny v cílové rovince, ze které nakonec Aleš vyšel na druhém místě. Aktuálně drží titul mistra OCR ČR v kategorii mužů nad 40 let.

14. místo – BOHUSLAV ŠÁLA

Bohouš aka Slávek je nejúspěšnějším členem plzeňského sportovního týmu Tantum Monstra. Je to závodník, kterého vidíme často v TOP 10 a ještě častěji na bedně se svým týmem. V loňském roce byl čtvrtým nejlepším českým závodníkem, na prvním OCR mistrovství ČR se umístil celkově šestý a shodnou pozici momentálně drží i v letošním žebříčku. A to si mezitím stihl vylézt na Mont Blanc.

13. místo – TOMÁŠ VOROBOK

Už se vám možná někdy uprostřed závodu zdálo, že vidíte dvojmo. Tenhle kluk už mě jednou předbíhal přece! Pravděpodobně to ale byl jeden ze dvou známých párů identických dvojčat, které na závodech často vídáme. Tomáš Vorobok, s bratrem Lukášem běhající za jejich gym Predators, byl loňským pátým nejúspěšnějším závodníkem. Na MČR se umístil celkově 19. a 8. ve své kategorii. Momentálně je osmým závodníkem v lize, jen ob místo nad svým bratrem, se kterým často vymetají týmová umístění na stupínku vítězů.

12. místo – PATRIK WALDHANS

Jestli je Karol barbaří máma, tak Patrik aka Batman je rozhodně barbaří táta. Zakladatel Barbarian Extreme Team je srdcař, známý svým neutuchajícím bojem za pravdu, spravedlnost a fairplay na poli OCR. Po zranění na silvestrovském tréninku ho letos potkáváme zejména jako podporu týmu, dobrovolníka, či komisaře hlídajícího správnost překonávání překážek. Věříme ale, že ho již brzo zase potkáme běhat po trati! V Praze můžete navštívit Gladiator Workout pod jeho vedením.

11. místo – MARTIN ZAPALAČ

Starší z bratrů Zapalačů je jedním z pilířů slavného týmu Extreme Obstacle Runners, který se soustředí především na závody Spartan Race. Martina můžete běžně vídat v TOP10. Má však kromě OCR závodů v oblibě zejména běhání v horské přírodě, takže si příležitostně střihne i závody v běhu do vrchu, v zimě pak běhá na lyžích. Když se vydáte do Belianských Tatier, je šance, že tam na tohoto kamzíka narazíte. Na loňském mistrovství světa Spartan Race se umístil na 38. místě.

10. místo – MARTIN SVOBODA

Kdyby byla na závodech kategorie „Hlavně u toho dobře vypadej“, Martin by ji pravidelně vyhrával. Tenhle potetovaný svalnatec ale nemá špatné výsledky ani v těch běžných kategoriích. V loňském žebříčku se usadil na 9. místě a naprosto totožně si prozatím stojí i letos. Majitel Spartan Gymu vede v Praze kruhové a kondiční tréninky, které se pro mnoho závodníků osvědčily vedle běhání jako dobrá silová příprava na závody.

Další skupinku si představíme třeba v neděli.